Futsalová reprezentace VŠE veze zlato ze světového šampionátu v Barceloně

9. listopadu
2022

Futsalový tým VŠE se zúčastnil univerzitního šampionátu World InterUniversities Championships, který se letos konal ve španělské Barceloně od 9. do 13. listopadu. Jedná se o největší univerzitní turnaj, kterého se účastnilo téměř 4000 sportovců ze 64 univerzit z celého světa.

Již před turnajem bylo našemu týmu jasné, že zopakovat úspěchy z minulých ročníků nebude vůbec jednoduché. Tomu nepomohl ani fakt, že tým zužovala početná zranění a chybělo pár zkušených opor.

Náš tým zahájil turnaj vítězstvím nad IESEG Paris v poměru 4:1 a následně si poradil také s University of Technology in Bratislava v poměru 3:1. Již po dvou úvodních zápasech jsme si tak mohli odškrtnout první důležitý mezník – postup ze skupiny. Poslední zápas ve skupině přinesl bitvu týmů, které měly již jistý postup a rozhodovalo se tak o pořadí ve skupině. Libyjský tým Zawia University porazil naši reprezentaci po zápase ve velmi vysokém tempu poměrem 2:4. Tato prohra znamenala pro VŠE náročnější los osmifinále turnaje, který nás poslal do boje opět proti libyjským futsalistům, tentokrát ze Sabratha University, kde se početné publikum v základním hracím čase nedočkalo vítěze, a proto přišel na řadu penaltový rozstřel, ve kterém naši hráči zachovali chladnou hlavu a nekompromisně proměnili všechny penalty. Díky výbornému výkonu Kučery jsme se mohli radovat z postupu mezi nejlepších 8 týmů šampionátu.

Los čtvrtfinálových zápasů připravil několik velmi kvalitních soubojů. Náš tým čekal loňský mistr Industriales Madrid, který i letošní ročník patřil k horkým favoritům na titul. Zápas se hrál ve vysokém tempu a bylo k vidění hned několik velmi tvrdých soubojů. Našemu týmu se dařilo plnit taktické pokyny, a po dvou výtečných akcích jsme stanovili konečné skóre díky gólům Vymetala a Valáška na 2:0, které pro nás znamenalo přímý boj o medaile. V semifinále tým VŠE nenechal nic náhodě a zkušeně si zápas proti belgickému celku KU Leuven pohlídal. Po výhře 4:1 po gólech Hochmana, Begiče a brankáře Kučery jsme si tak zajistili medaili a přípravy na finálový souboj tak mohly začít.

O tom, jakou medaili naši borci do Česka přivezou rozhodlo finále proti již známému týmu z Libye Zawia University, který se do finálového zápasu dostal bez sebemenších problémů se skóre 37:5, když například ve čtvrtfinále porazil 6:0 slovenský tým z Comenius Univerzity, který hraje nejvyšší slovenskou futsalovou ligu. Ostatně není se čemu divit, když dres libyjské univerzity oblékalo hned několik libyjských reprezentantů. O favoritovi utkání tak nebylo potřeba spekulovat. My však věděli, že už ve skupině jsme dokázali libyjský tým potrápit, a proto jsme věřili, že dokážeme zvítězit, slovy našeho kapitána Petra Hochmana: „Tenhle tým nemůžeme porážet, ale určitě je můžeme porazit.“ Našemu odhodlání zápas vyhrát pomohla i atmosféra zaplněné haly, kam nás dorazily podpořit české i zahraniční univerzity, které nám svým povzbuzováním dodávaly potřebné síly odolávat soupeřově kombinační hře. K překvapení jsme to ovšem byli my, kdo poprvé udeřil a ze tří šancí jsme dokázali vstřelit 3 góly (Begič 2x, Hochman). I přes brzké vedení jsme věděli, že není ani zdaleka vyhráno. Soupeř i přes obětavé zákroky našich borců dokázal snížit a pár minut před koncem dokonce vyrovnat. Poslední minuta se zdála být věčná, naši hráči se stavěli čelem do každé další rány soupeře a díky svému odhodlání dokázali zápas posunout až do penaltového rozstřelu. Na libyjských futsalistech bylo vidět velké zklamání, že nedokázali náš tým porazit v základní hrací době, a my dobře věděli, že nebereme nic jiného než vítězství, které bylo na dosah ruky. V penaltách naši borci opět ukázali nervy ze železa, které nabyli během nelehkých zkoušek na naší univerzitě. Soupeř naopak stupňoval svou nervozitu, která završila inzultací našeho gólmana libyjským reprezentantem. Tento čin ještě více nabudil naše hráče, ale i přítomné fanoušky v hale, kteří záhy neměli pochyb o tom, komu titul přejí více. Přání se jim splnilo v 4. sérii, kdy Libyjci nedokázali odpovědět na naši stoprocentní úspěšnost a mohla tak vypuknout euforie, která znamenala jediné – futsalisté VŠE dokázali zvítězit a společně s fanoušky se dali do mistrovských oslav.

Tým VŠE se díky svému obětavému výkonu stal akademickým futsalovým mistrem světa. Třešničkou na dortu je i ocenění Ismara Begiče, který získal trofej pro nejlepšího hráče turnaje. I přes velmi vypjaté boje a náročnost utkání jsme si zachovali dobrou pověst a fair play, což se nám vrátilo po finálovém zápase, kdy se halou ozývalo jediné – VŠE, VŠE,…!

 

Futsalová reprezentace VŠE veze zlato ze světového šampionátu v Barceloně