Bronzová reprezentace futsalistů školy na mezinárodním turnaji EuroMiláno 2017

12. května
2017

„Tak jsme třetí no a co,“ znělo z EuroMilána.

Je to tady, konec dubna se blíží a s ním i reprezentace Vysoké školy ekonomické v Praze na mezinárodním turnaji v Miláně. Naši školu jsme reprezentovali nejen ve volejbale, ale i futsale, který se v místních podmínkách hrál na umělé trávě venku. Ve čtvrtek 27. 4. odlétáme v polovičním počtu šesti lidí z Prahy růžovým Wizz Airem do Bergama, nedaleko Milána. Zde nás další den doplní druhá polovina týmu s mírným zpožděním kvůli pracovním a školním povinnostem – cestují nejen z Čech a Slovenska, ale ti nejvěrnější dokonce i ze Srbska!

Po příletu nás čeká podobné počasí jako v Čechách, deštivo, ale přesto cestujeme odhodlaní na ubytování a poznávat italskou kulturu. První večer už je ve znamení pizzy, těstovin a vína. Na druhý den se však již počasí vylepšuje a my můžeme vyrazit do centra za krásami lombardského velkoměsta. Za zmínku stojí hned naše první zastávka – ohromný renesanční hrad rodiny Sforzů, který původně sloužil nejen jako sídlo panovníků, ale i pevnost. Při přesunu ještě více do centra stojí za zmínku jedna z vůbec nejslavnějších operních scén divadla La Scala. Nejkrásnější je však milánské náměstí se spoustou gotických staveb a ohromnou katedrálou zvanou „Duomo di Milano“ – tedy milánský dóm (Katedrála Narození Panny Marie). Kolem této stavby jsme se za celý pobyt prošli hned několikrát a stojí za navštívení! Jedna polovina pokračovala městem, ta druhá se vydala na velkolepou scénu italského fotbalu, tedy domácího stadionu Interu a AC Milán – San Siro. Přes muzeum plné dresů legendárních hráčů, jakými byli Roberto Baggio, Ronaldinho, Beckham, Pirlo, či „skromný a tichý“ Balotelli, jsme se podívali na krásu italského stadionu zevnitř až na samotný trávník. No, pro páteční den splněno, vracíme se na ubytování.

První společná noc všech reprezentantů probíhá v prostředí hostelu, probírání taktiky (však to znáte), zpívání lidových písní a psychickým soupeřením s univerzitou ze Záhřebu, na kterou jsme bohužel ani v turnajových bojích nenarazili. V sobotu už vyrážíme přes celé město místním metrem do sportovního areálu, kde se celá akce odehrává. Na sobotu nám byla přidělena skupina s týmy ze Srbska, Francie a Alžírska. Po třech výhrách nedáváme nikomu ze soupeřů šanci a hladce postupujeme do finálové neděle.

Ve čtvrtfinále nás čekal arabský soupeř z Kuvajtu. Byl to chvílemi napínavý zápas, který jsme však odehráli velmi zkušeně a po zásluze i vysoko vyhráli. V semifinále už šlo do tuhého, protože nám los přisoudil velmi silný tým ze španělského Madridu. Před zápasem bylo jasné, že to nebude zápas, kde by padalo hodně gólů, což se potvrdilo a bohužel jsme následně podlehli na penalty. V tu chvíli jsme toho příliš nenamluvili. Bez cenného kovu jsme však odjet nechtěli, což byla dostatečná motivace se porvat „alespoň“ o třetí místo. Zde na nás čekal tým z Bulharska a silná podpora našich fanoušků. Vzhledem ke kvalitám týmu, sehranosti a silné motivaci se nakonec zápas o bronz zvrhl v exhibici „brazilců v Evropě“ (žluto-modré dresy, pozn. redakce) z pražské ekonomky – „tak jsme třetí no a cooo!“

Je to doma! Možná nás lehce neúčast ve finále trápila, obzvlášť když jsme v turnaji ani jednou neprohráli, ale být na 3. místě z 16 týmů, to se počítá. Navíc jsme se jako Vysoká škola ekonomická umístili na 5. místě z 32 univerzit v rámci celého EuroMilána 2017. A to je skvělý úspěch.

Poslední večer jsme v duchu oslav strávili v centru, převážně na privátních terasách místního baru s výhledem na milánský dóm. Velkolepou akci jsme tak zakončili ve velkém stylu a jen s těžkým srdcem se nám Itálie bude opouštět. Za zmínku stojí ještě italský kolaps dopravy v noci na svátek práce, kdy si všichni dopraváci dávají zaslouženou siestu a my jsme museli jít přes celé město na ubytování pěšky, kde jsme si vyzvedli věci a spěchali na ranní let do Prahy. Všechno jsme stihli, všechno jsme zvládli, jen se ten spánkový deficit musí dohnat v Praze.

Na závěr nám dovolte poděkovat Vysoké škole ekonomické, že máme možnost ji reprezentovat na tak skvělých akcích, dále Tomáši Pachlovi, díky kterému se nám alespoň o pár korun snížily náklady na tuto událost, všem, kteří nás po celou dobu podporovali, a zejména všem účastníkům, kteří tvořili náš skvělý realizační i hráčský tým.

Díky a zdar na další akci,

Michal Hloušek, Martin Kučera

Foto futsalové a volejbalové reprezentace VŠE na turnaji Euromiláno 2017

Bronzová reprezentace futsalistů školy na mezinárodním turnaji EuroMiláno 2017