Rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc. se stala členkou předsednictva Českého klubu fair play

16. října
2016

Český klub fair play působí při Českém olympijském výboru. Jeho hlavním úkolem je vyhledávat a oceňovat sportovní činy, které splňují požadavek čestného sportovního chování. Prof. Machková byla do předsednictva jmenována pro období 2016-2020.

Český klub fair play se zaměřuje na propagaci čestného sportovního soutěžení pod heslem „vítězit ano, ale ne za každou cenu“ a na kritiku závažných negativních jevů, jež se objevují v českém sportu. V předsednictvu jsou zastoupeny významné osobnosti z různých oblastí společenského života, které mají úzký vztah ke sportu.

Předsedkyní ČKFP je Květa PECKOVÁ-JERIOVÁ, držitelka bronzové medaile v běhu na lyžích ze ZOH 1980 a stříbrné a bronzové medaile ze ZOH 1984, místopředsedou je Martin DOKTOR, olympijský vítěz z OH 1996 a mistr světa a Evropy z roku 1997 v rychlostní kanoistice.

Stávající členové klubu:

 • Jan ČENSKÝ, herec, dabér a moderátor, představitel řady sportovních rolí
 • Vladimír DRBOHLAV, sportovní redaktor České televize
 • Radek JAROŠ, horolezec
 • Lenka KOVÁŘOVÁ, bývalá reprezentantka v triatlonu, sportovní ředitelka triatlonového svazu
 • Radomír NOVÁK, sportovní redaktor ČTK
 • Jan PIRK, kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEM
 • Helena SUKOVÁ, špičková světová tenistka 80. a 90. let, stříbrná medailistka z OH 1988 a 1996 ve čtyřhře, vítězka Wimbledonu 4x ve čtyřhře a 3x ve smíšené čtyřhře
 • Jan ŠVÉD, vedoucí sportovní rubriky deníku MF Dnes
 • Jiří ZEDNÍČEK, bývalý reprezentant v basketbalu, olympionik, dvojnásobný medailista z ME

Nově jmenovaní členové klubu:

 • Hana MACHKOVÁ, rektorka VŠE
 • Margareta KŘÍŽOVÁ, business mentorka
 • David VÝBORNÝ, bývalý hokejový reprezentant, pětinásobný mistr světa

Nabídku na členství v předsednictvu ČKFP jsem přijala proto, že jsem přesvědčena o výchovné úloze tělesné výchovy a sportu a plně se s myšlenkou fair play ztotožňuji. Pražské vysoké školy podepsaly memorandum o spolupráci s Českým olympijským výborem již před dvěma lety a má nominace s tímto projektem souvisí. V rámci ČKPF se budu snažit o propagaci hodnot fair play v rámci vysokoškolského sportu, uvedla prof. Machková.

Výzva ČKFP

Český klub fair-play očekává vaše upozornění na osobnosti ve sportu, které si zaslouží ocenění za celoživotní čestný postoj, za sportování v duchu fair-play nebo za vedení zejména mladých sportovců k čestnosti a rytířskosti ve sportu i v životě.

Zvláště pak uvítáme, uvědomíte-li nás o konkrétních činech v tomto duchu. Právě cen za konkrétní činy v posledních letech ubývá a přitom nemáme pocit, že by ubývalo takových činů samotných. Spíše jim není věnována dostatečná pozornost. Máte-li konkrétní návrh nějaké osobnosti, která by zasluhovala ocenění našeho klubu, dejte nám, prosíme, toto vědět na adresu Český klub fair-play při Českém olympijském výboru, Benešovská 6, Praha 10, tel. 271 732 326; e-mail: info@olympic.cz.

Více informací: http://www.olympic.cz/text/22–cesky-klub-fair-play

Rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc. se stala členkou předsednictva Českého klubu fair play