Volejbalové reprezentace zvítězila na turnaji T5B v Paříži

12. května
2016

V loňském roce se volejbalistům z VŠE mimořádně dařilo, když zvítězili na dvou prestižních mezinárodních turnajích. A v roce 2016 zatím nezůstáváme o nic pozadu! Tentokráte se podařilo uspět na dalším mezinárodním turnaji a to konkrétně na T5B Paris. Turnaj s dlouholetou tradicí letos hostil již svůj 37. ročník a zúčastnilo se jej družstva z 11 zemí v pěti míčových sportech. Z VŠE stejně jako v loňském roce na turnaj vyrazil volejbalový tým mužů i žen.

Cesta do Paříže byla náročná a dlouhá zvlášť pro skupinu, která vyrazila autobusem, ale všichni se těšili na pěkný volejbalový zážitek a tak nám celkem utekla. Po příjezdu na místo konání a ubytování se, jsme se přesunuli do takzvané Village, kde jsme čekali na setkání se se zbytkem výpravy, která letěla letadlem. Zde se také následující den konal zahajovací ceremoniál, který byl velmi povedený a myslím, že všechny výpravy si ho velice užily. Kromě ceremoniálu pro nás byl po celou dobu trvání turnaje připraven doprovodný program formou různých her a aktivit, které jsme si mohli vyzkoušet.

Samotný volejbalový turnaj byl čtyřdenní. První dva dny se odehrály zápasy ve skupinách a v dalších dnech následovaly semifinálové a finálové zápasy. Dívky podávaly ve skupině velmi dobré výkony, které s přehledem stačily na postup do semifinálových bojů. Ve skupině nakonec skončily na druhém místě a v semifinále je čekal papírově nejtěžší soupeř z Řecka. Zápas se odehrával v bojovném duchu už od prvních balónů, ale více štěstí v prvním setu měly nakonec soupeřky. Do druhého dějství naše dívky vstoupily s ještě větším odhodláním a s mohutnou podporou svých mužských kolegů volejbalistů v zádech. A to včetně dvou absolventů, kteří neváhali přijet podpořit své kamarády až do Paříže, i když sami se turnaje neúčastnili. Tímto jim za celý tým děkujeme a zdravíme! 🙂 Ale zpět k zápasu. Dívky nakonec získaly druhý set bez větších problémů ve svůj prospěch. A tak následoval rozhodující tie-break. Ten přinesl opět velmi vyrovnanou bitvu, ve které naše dívky nejprve fantasticky dotáhli 5 bodovou ztrátu do stavu 14:14, pak však přišlo jedno z mnoha sporných rozhodnutí hlavní rozhodčí a naše dívky nakonec podlehly soupeřkám 14:16. Tím se sen o vítězství v turnaji rozplynul a dívkám nezbývalo než se z porážky oklepat a soustředit se na zápas o třetí místo. V něm se ukázaly nesporné kvality našeho družstva, které s přehledem v utkání zvítězilo a z Paříže si tak odvezlo krásné třetí místo a věřím, že i spoustu krásných zážitků.

V mužské kategorii nebyla konkurence tak vysoká jako u dívek. Zápasy ve skupinách bohužel nepřinesly žádné vyrovnané volejbalové bitvy, ale poskytly našemu mužstvu příležitost se sehrát a připravit na důležité vyřazovací boje. V semifinále chlapci nezaváhali a s přehledem zvítězili 2:0 na sety. Mohli tak soustředit veškerou pozornost na finálové utkání, kde na ně čekal nepříjemný soupeř z Francie. Finále mužské kategorie nebylo doprovázeno takovou diváckou kulisou jako tomu bylo při dívčím semifinále, ale zejména naše děvčata se starala o důležitou hlasitou podporu. Finále hrané na tři vítězné sety začalo lépe pro francouzský tým, který pro sebe získal první set po vyrovnané koncovce a několika chybách našeho družstva v poměru 25:27. To ale pouze dodalo více odhodlání do řad reprezentantů VŠE. Druhý set se nám podařilo získat poměrně hladce a zdálo se, že by mohl nastat obrat v zápase. Ve třetím setu se však soupeř opět zlepšil a celý set si udržoval několika bodový náskok. V napínavé koncovce však naši borci předvedli nevídaný obrat, když se nám podařilo otočit ze stavu 18:24, sérií dobrých podání, bloků i fantastických zákroků v poli na konečných 27:25 v náš prospěch. Zdálo se, vítězství je na dosah. Francouzi se však nevzdali, zamíchali sestavou a ve čtvrtý set se jim podařilo získat v jejich prospěch. O vítězi 37. ročníku turnaje tak musel rozhodnou za stavu 2:2 tie-break. V něm se naštěstí naši hráči dokázali lépe zkoncentrovat a poctivou hrou, bod po bodu, prokazovali větší volejbalovou kvalitu i zkušenosti jich absolvovaných mezinárodních turnajů. Set nakonec skončil 15:12 a my se tak mohli radovat z celkového vítězství!

Děkujeme za podporu jednotlivým fakultám i Centru tělovýchovy a sportu VŠE, bez jejichž podpory bychom se takového turnaje nemohli zúčastnit. Rádi a se ctí jsme reprezentovali naši univerzitu a potažmo i celou Českou republiku na tomto krásném turnaji a jsme hrdí, že jsme našimi výkony obstáli v mezinárodní konkurenci.

Tým děvčat: Daniela Kubiszová (FMV), Kateřina Kleslová (FPH), Marta Hnízdová (FPH), Barbora Adamčíková (FPH), Barbora Mikulecká (FFÚ), Šárka Dostálová (FFÚ), Lenka Břečková (NF), Zdeňka Kmochová (FIS).

Tým mužů: Martin Bárta (FIS), Martin Haver (FIS), Jan Stejskal (FIS), Ondřej Bajusz (FFÚ), Martin Turský (FFÚ), Šimon Böhm (FFÚ), Jan Vojta (FPH).