Volejbalistky VŠE vybojovaly bronz v Římě

27. listopadu
2016

Opět po roční pauze byla vyslána volejbalová reprezentace VŠE do italské metropole, aby tam hájila čest a slávu Vysoké školy ekonomické. S odhodláním navázat na sérii vítězství na mezinárodních turnajích v loňském školním roce jsme vyrazili bojovat do města gladiátorů na 2. ročník prestižního univerzitního turnaje World InterUniversities Championships (dříve pořádaného pod názvem Euroroma). Turnaje se zúčastnily týmy mužů i žen a v konkurenci dalších 13 týmů v mužské, respektive 19 týmů v ženské kategorii je rozhodně nečekalo nic lehkého.

Muži zahájili svoji soutěž již ve čtvrtek soubojem proti hráčům University of Balamand (Libanon). Ve velmi emotivním a vypjatém zápase náš tým nakonec zvítězil v poměru 2:1 na sety. A to i přesto, že musel čelit sérii chybných rozhodnutí hlavní rozhodčí, která v podstatě soupeři druhý set darovala. To však naše hráče nevyvedlo z koncentrace a podařilo se jim utkání dovést do vítězného konce.

Volejbalový turnaj se konal v obrovském „cirkusovém“ stanu s výbornou atmosférou a zázemím, které bylo nesrovnatelně lepší než dřívější zázemí turnaje Euroroma. Stejně tak kvalita účastníků se velmi zvýšila. To bohužel, tak trochu odnesli naši muži, kterým se nepodařilo navázat na zlaté medaile z Madridu a Paříže. V základní skupině sice ještě zvítězili nad týmem italské University Studi Del Sannino, ale loňští vítězové z AIX Marseille Universite již byli, i přes velmi sympatický výkon našeho mužstva, nad naše síly. To náš tým ve čtvrtfinále poslalo na nejtěžšího možného soupeře: Univerzitu Tomáše Bati, Zlín jejíž sestavu tvořili převážně profesionální volejbalisté extraligového týmu VSC Fatra Zlín. Ti nám v utkání příliš šancí nedali a tento zápas a posléze i celý turnaj bez větších potíží vyhráli. Opakovala se tak historie stará dva roky, kdy hráči Zlína turnaj také ovládli a ve čtvrtfinále vyřadili náš tým, který tak skončil stejně jako před dvěma lety na děleném 5. místě.

Turnaj dívek byl mnohem vyrovnanější a našim holkám se v něm podařilo vybojovat skvělé třetí místo. Hráčky VŠE nejprve vyhrály všechny zápasy ve skupině v poměru 2:0 a zajistily si tak přijatelného soupeře pro čtvrtfinále. Tím byla Ekonomická univerzita Bratislava. Tento zápas se dívkám povedl, a i přes počáteční nervozitu z důležitosti zápasu, jej nakonec s přehledem zvládly, soupeřky jasně přehrály a postoupily do semifinále. V něm je čekal loňský vítěz z univerzity Roma TRE, který byl již bohužel nad jejich síly a bylo tedy nutné se zkoncentrovat na zápas o bronz. Poslední rozhodující zápas o medaili přinesl pohledný volejbal z obou stran a o vítězství musel rozhodovat až tie-break. V něm naše hráčky podaly fantastický výkon a za mohutné podpory svých mužských kolegů vybojovaly velmi cenné bronzové medaile. Tím se také staly nejúspěšnějšími volejbalovými reprezentantkami naší země, neboť další dva týmy (Univ. T. Bati, Zlín a ČVUT Praha) vypadly již v dřívější fázi turnaje.

Turnaje v Římě se zúčastnilo více než 2500 studentů z 28 zemí. Za tým volejbalistů bych rád poděkoval CTVS VŠE a zejména panu Boštičkovi, že nám umožnili se tohoto prestižního mezinárodního turnaje zúčastnit. Jsme rádi, že jsme mohli reprezentovat a šířit tak dobré jméno školy.

Tým děvčat: Barbora Výšková (FFÚ), Miriam Morochovičová (FFÚ), Blanka Jančaříková (FMV), Tereza Stelzigová (FMV), Barbora Adamčíková (FPH), Kateřina Kleslová (FPH), Marta Hnízdová (FPH)

Tým mužů: Martin Bárta (FIS), Tomáš Janoušek (FIS), Jan Stejskal (FIS), Davide Vitale (FPH), Adam Kouba (FPH), Matěj Martinák (FPH), Jakub Jarošík (FMV).

Za celý tým VŠE

Martin Bárta