Volejbalistky a volejbalisti úspěšně reprezentovali ve Francii

28. května
2014

Volejbalová reprezentace Vysoké školy ekonomické se na „turnaji 5 míčů“ neztratila. Prestižního turnaje organizovaného univerzitou ESSEC Business school se zúčastnilo reprezentační družstvo dívek a mužů. Z pařížského předměstí s názvem Cergy-Pontoise přivezla výprava stříbrnou medaili, o kterou se postarala skvělými výkony děvčata. Družstvo mužů po smůle v základní skupině skončilo na pěkném pátém místě.

Jak již sám název turnaje napovídá, soutěžilo se v pěti míčových sportech. Kromě volejbalu se hrála házená, fotbal, basketbal a ve Francii tolik populární rugby. Jak je již zmíněno výše, hráčky a hráči Vysoké školy ekonomické reprezentovali svou alma mater ve volejbale. Již 35. ročník turnaje pod zkratkou T5B dokazuje obrovskou tradici a po celou dobu konání bylo znát, jak je tato sportovní událost pro hostitelskou univerzitu prestižní. Vynikající organizace, obrovská ochota celého organizačního týmu včetně všech dobrovolníku, nádherné prostředí a všudy přítomný přátelský duch – to vše vystihuje letošní ročník T5B.

Po sportovní stránce byla výprava velmi úspěšná, družstvo mužů skončilo po vyrovnaných bojích v těžké skupině těsně před branami semifinále na pátém místě. V těžké skupině sehráli hráči z VŠE vyrovnané zápasy s nakonec nejlepšími celky. Hned v úvodním zápase těsná prohra s nakonec bronzovými Srby a následně po obrovské a vyhecované bitvě prohraný tie-break s nakonec zlatými Francouzi 16:18 znamenal již jen teoretické šance na postup do semifinále. Hráči však zbraně nesložili a druhý hrací den porazili domácí celek ESSEC a následně našlapaný tým z Itálie, poté již nezbývalo hráčům nic jiného než čekat na výsledky zbývajících zápasů. Srbové ani Francouzi však nakonec nezaváhali a v po výhrách v tie-breaku postoupili do semifinále. Pro reprezentační družstvo mužů z VŠE to tedy znamenalo celkově páté místo.

Dívčí tým byl ještě úspěšnější, jelikož přivezl do Prahy skvělou stříbrnou medaili. V základní skupině si hráčky z VŠE bez větších zaváhání postupně poradily s výběry univerzit z Turecka, Francie a Chorvatska. Do semifinále tedy dívky postoupily z prvního místa ve skupině. V boji o finále je čekalo ambiciózní družstvo dívek ze Srbska. Naše dívky nastoupily do semifinále s velkým respektem ke kvalitnímu soupeři, avšak současně s obrovským odhodláním a především velmi soustředěně. Bezchybným výkonem na útoku i v obraně a skvělým servisem nenechaly naše hráčky Srbky vůbec dostat do rytmu a postup do finále byl na světě. Již v tuto chvíli bylo jasné, že VŠE ve Francii vybojuje velký úspěch. Z druhého semifinále postoupila děvčata z ČVUT. Poslední hrací den tedy nastoupily za tónů české hymny k finálovému klání hráčky z VŠE proti soupeřkám z ČVUT. Po prvních dvou setech byl stav vyrovnaný 1:1 na sety. Posléze se však nejspíš projevila únava z těžkého semifinále. Papírově silnější hráčku ČVUT dokázaly ubránit do té doby bezchybné útočnice z VŠE a celkově zvítězit 3:1. Stříbrné medaile jsou však pro výpravu z VŠE v nemalé konkurenci velkým úspěchem.

Součástí turnaje byla i řada společenských akcí, kde reprezentanti naší školy rozhodně nezůstávali pozadu, a to v dobrém slova smyslu. Oboustranně přátelský vztah s organizátory i vřelá komunikace s ostatními zahraničními týmy byli na denním pořádku. Nutno podotknout, že oficiální párty pořádané organizátory měly vysokou úroveň i z hlediska bezpečnosti.

Závěrem by celá vyslaná skupina ráda poděkovala Centru tělesné výchovy a sportu Vysoké školy ekonomické v Praze, díky kterému jsme měli možnost se zúčastnit tohoto mezinárodního turnaje. Věříme, že se podaří navázat na tuto úspěšnou generaci volejbalistek a volejbalistů a v budoucnu bude T5B pravidelně navštěvovaným turnajem.

Vysokou školu ekonomickou reprezentovali:

Tým děvčat: Lucie Pecháčková (FMV), Radka Skoková (FFÚ), Kateřina Kleslová (FPH), Iveta Přívratská (FPH), Barbora Výšková (FFÚ), Silvia Poszmiková (FMV), Markéta Hrubá (FPH), Petra Pištěková (FFÚ)

Tým mužů: Daniel Černý (FPH), Jakub Macháček (FMV), Tomáš Cejnar (FPH), Antonín Ticháček (FMV), Jakub Heráň (NF), Jakub Maixner (FMV), Šimon Bohm (FFÚ), Daniel Kohlmann (FMV)

Daniel Černý, FPH

Volejbalistky a volejbalisti úspěšně reprezentovali ve Francii