Studenti VŠE na turnaji v Barceloně 2017

28. listopadu
2017

Tohtoročný November sa nesie v športovom duchu, a tak po vydarenom turnaji Euromasters v nemeckom meste Koblenz, je mi potešením priblížiť pôsobenie našej volejbalovej reprezentácie na ďalšom kvalitne obsadenom medzinárodnom turnaji, ktorý priniesol mnoho nezabudnuteľných zážitkov.

Bolo ráno. Ráno navonok javiace sa ako každé iné, keď sa prvá skupinka statočných bojovníkov a bojovníčok, v čerstvo vypratej modro-bielej šate, pod rúškom temna vydala hájiť česť našej univerzity. Všetci ako jeden, hrdo nesúc logo VŠE na hrudi a odhodlaním vydať zo seba aj to posledné, sa nalodili na palubu autobusu smerujúceho do Berlína. Skvelá nálada a smiech šíriaci sa autobusom predznamenával, že okrem nezanedbateľných hráčskych kvalít si súperi budú musieť poradiť so zbraňou častokrát silnejšou než oslnivé výkony jednotlivcov – silou tímového ducha.

Po štyroch hodinách jazdy, ktorá sa niesla v duchu stmeľovania kolektívu, nasledovala rýchla prehliadka centra Berlína. Paradoxne najväčší obdiv nezožala Brandenburská brána či pamätník obetiam holokaustu, ale úplná maličkosť v podobe v skutku zaujímavého riešenia svetelnej signalizácie pre chodcov, ktoré rozhodne vyčarí úsmev na tvári každého návštevníka Berlína.

Následne sa skupinka pamiatky chtivých reprezentantov zvítala s druhou polovičkou výpravy, ktorá uvedomujúc si vysokú cenu každej hodinky spánku navyše, zvolila možnosť príchodu neskorším autobusom. Bez dlhého otáľania sa táto sympatická skupinka mladých športových nádejí vydala na letisko, odkiaľ si to namierila priamo do dejiska konania tejto grandióznej oslavy univerzitného športu, mesta plného vášne a temperamentu – do Barcelony.

Deň sa schyľoval k večeru, keď robustné kolesá majestátneho Airbusu nežne pohladili pristávaciu dráhu Barcelonského letiska a piskľavým šepotom brzdového mechanizmu oznámili našej takmer rýdzo českej družine príchod do cieľa. Hneď po tom, čo si každý odniesol z dutyfree nejakú tú maškrtu na doplnenie energie po vyčerpávajúcom dni na cestách, sa výprava VŠE úspešne dostavila na hostel, ktorý sa stal ich domovom na najbližších pár dní. Po večernom taktickom rozobratí stratégie, sprevádzanom neľútostným zápolením v spoločenských hrách, sa pobrali do postele.

Štvrtok bol prvým herným dňom pre naše baby aj chalanov. Keďže borcov z VŠE čakali tri zápasy základnej skupiny a nežnejšiu časť výpravy zase zápasy dva, všetci spoločne začali deň výdatnými raňajkami. Nasledoval presun na športovisko, kde už prebiehali zápasy v basketbale mužov a volejbale žien. Odbilo pravé poludnie a po akreditácii celej výpravy sa šou mohla začať. Žreb k chalanom vôbec nebol milosrdný a hneď na začiatok turnaja ich čakal krst ohňom. Krst v podobe úvodného stretnutia s obhajcami druhého miesta z minuloročného turnaja v Ríme – urasteným mládencom z Bukurešti. Ba čo viac naše dievčatá v tom istom čase bojovali proti snedým Šeherezádám z Dubaja, a tak v úvahu neprichádzala ani neoceniteľná podpora domáceho publika.

Po rozpačitej rozcvičke by sa asi málokto priklonil na stranu Pražských ekonómov, no opak bol pravdou. Po oduševnenom tímovom výkone plnom pekných volejbalových momentov sa chlapci z Bukurešti poberali z ihriska so sklopenými ušami a fackou na úvod turnaja. Dievčatá si taktiež so svojim súperom poradili a VŠE tak vyslala jasný signál, že na tomto turnaji sa s nimi musí počítať. Chalani podporení skvelým výkonom na úvod turnaja následne zvíťazili v zápase proti študentom parížskej univerzity IESEG. Naše dievčatá, nemenej odhodlané zamiešať karty tohto turnaja, taktiež pokračovali na víťaznej vlne, na čo doplatili študentky alžírskej Universite de Bejaia . Úspešné vyvrcholenie prvého hracieho dňa priniesol večerný zápas proti chalanom z bratislavskej ekonómky, ktorý v zápase proti našim reprezentantom veľa vody nenamútili, a tak sa reprezentácia VŠE tešila z plného bodového zisku.

Keďže piatkové rozlosovanie poskytlo dostatok času na prehliadku Bercelony, s vedomím, že by bol hriech to nevyužiť, si to všetci namierili k veľkolepému architektonickému skvostu hlavného mesta katalánska – Sagrade Familii. Zatiaľ čo jedna skupinka sa rozhodla prežiť atmosféru tejto jedinečnej dych berúcej monumentálnej stavby naplno a absolvovať kompletnú prehliadku útrob katedrály, ďalšia skupinka zvolila cestu bohapustého vylihovania na pláži s rozprávkovým výhľadom… na more.

Blížila sa štvrtá hodina po obede a po bohatom kultúrnom vyžití nadišiel čas posledného skupinového zápasu v podaní našich žien proti súperkám zo španielskej Universidad Pontificia Comillas. Baby v napínavom závere nepripustili žiadne zaváhanie a víťazstvom si zaistili prvé miesto v skupine.

Chalani si prvé miesto v skupine zaistili až o pár hodín neskôr v zápase s hráčmi HEI Lille, do ktorého, pre pobavenie diváka a zmätenie potenciálneho štvrťfinálového súpera, nastúpili na obmenených postoch. Zápas s outsiderom skupiny mal, až na úvodné vedenie súpera 4:2 v prvom sete, hladký priebeh a naši reprezentanti pokračovali v turnaji víťazne.

Po výdatnom odpočinku prišiel deň D a začali sa štvrťfinálové súboje. Ako prvá nastúpila na ten svoj nežnejšia časť výpravy, ktorá za mohutnej podpory mužských kolegov čelila súperkám z gréckej University of Crete. Zápas to bol v skutku vyrovnaný a rozhodovali maličkosti. Oba tímy bojovali zo všetkých síl a po prvom sete mali viac dôvodov na úsmev naše dievčatá. V druhom sete však boli úspešnejšie grécke súperky, a tak sa zápas preklopil do tretieho setu. Za neutíchajúceho skandovania celej výpravy VŠE sa bojovalo o každú loptu, no záver setu si pre seba ukoristili študentky z Kréty a pre naše volejbalistky sa stal štvrťfinálový duel posledným.

Bezprostredné sklamanie z prehry však vystriedala nádej v podobe mužského tímu VŠE, ktorý štvrťfinálový zápas ešte len čakal. Hoc sa ich súper z parížskej univerzity Sorbonne prezentoval sympatickým výkonom počas celého turnaja a dokázal potrápiť aj najlepšie tímy na turnaji, chalani vstupovali do zápasu bez strachu a s odhodlaním zvíťaziť. Neostalo len pri odhodlaní a tento zápas skutočne dopadol v prospech našich reprezentantov a po poslednom nekompromisnom zakončení sa VŠE tešila s historického postupu do semifinále.

Tu bojovný tím našej univerzity narazil na hráčov ďalšej pražskej univerzity z ČVUT. Nakoľko tím ČVUT tvorili hráči silného kalibru prezentujúci sa v najvyšších klubových súťažiach v ČR, pred chalanmi VŠE stála skutočná výzva. Do zápasu sa pustili s vervou a v atmosfére postupne plniacej sa haly boli favoritovi viac ako vyrovnaným súperom. To trvalo až do stavu 10:10, no koncovka setu napriek neutíchajúcej snahe ekonómov padla do rúk ČVUT. Druhý set sa priebehom podobal prvému, a tak chalani z VŠE, po kvalitnom výkone, okúsili prvú prehru na turnaji a boli odsunutí do bojov o tretie miesto.

Hoci smútok po prehratom semifinále bol v očiach našich reprezentantov badateľný, obzvlášť po tom, čo celý zápas držali s favoritom z ČVUT krok, zahodili prehratý duel za hlavu a po pár minútach sa pustili do prípravy na zápas o bronz proti francúzskej univerzite z Marseille.

A bolo to tu. Súperi z Marseille nastupovali do zápasu s obrovskou podporou publika, nakoľko turnaja sa zúčastnilo množstvo francúzskych univerzít, ktorý za pomoci megafónu a vytrénovaných hlasiviek vytvárali elektrizujúcu atmosféru. Naši chlapci so vztýčenými hlavami a neľútostným pohľadom sa však nenechali zastrašiť. Začal sa boj. Odhodlanie všetkých hráčov na ihrisku bolo citeľné . Nikto nechcel urobiť chybu. Hral sa vyrovnaný volejbal s krásnymi koncovkami na oboch stranách. Prvý set však padol do rúk Francúzom. Rozhodovali však drobnosti. Naši chlapci vedeli, že v tomto zápase môžu uspieť. Začal sa druhý set a každý jeden bod našich chlapcov prežívala celá výprava bohatšia o troch významných fanúšikov, ktorí si nenechali ujsť tento športový sviatok. Podarilo sa a druhý set patril nám. Tretí set bol rovnako vyrovnaný ako predošlé dva, no vďaka kvalitnému servisu, neslabnúcej túžbe po víťazstve a obrovskej tímovej sile prišiel ten moment. Čas sa na okamih zastavil a v hale vypukla eufória zo zisku bronzových medailí. Bronzových medailí pre našich srdcom hrajúcich bojovníkov.

V tomto momente už bolo jasné, že všetky stupne víťazov obsadia české univerzity, nakoľko vo finále sa stretli reprezentanti ČVUT a UTB Zlín. Finále malo šťastnejší koniec pre hráčov Zlína, a tak sa stupienkom víťazov mužského volejbalového turnaja namiesto kultovej skladby“ We Are The Champions“ ozývalo „ Kto neskáče není Čech“ .

Za to všetko vám veľmi pekne ďakujem.

Rád by som poďakoval všetkým účastníkom zájazdu za vytvorenie úžasnej tímovej atmosféry a množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

Taktiež by som za celý tím chcel poďakovať sekcii volejbalu CTVS na VŠE a hlavne pánovi PaedDr. Jaroslavovi Boštičkovi, za možnosť reprezentovať našu univerzitu.

Bolo nám cťou.

Za všetkých zúčastnených

Matúš Malina, FPH

Účastníci turnaja: Kateřina Pokorná, Barbora Layerová, Marta Hnízdová, Barbora Adamčíková, Šárka Dostálová, Barbora Mikulecká, Kateřina Gavlasová, Erika Žarnovská, Barbora Výšková, Matěj Martinák, Ivo Polášek, Ondřej Rédl, Martin Bárta, Jakub Kraus, Jakub Jarošík, Ondřej Bajusz, Adam Kouba, Matúš Malina